2008 03 30 Žemės ūkio „sveikatos patikra“: ar pacientas pasveiko?

2008 03 30  Žemės ūkio „sveikatos patikra“: ar pacientas pasveiko?
 
 

Kaip išnykus perteklinio pieno upėms ir sviesto kalnams atrodo ES žemės ūkio politika? Ką davė 2003 m. pradėta vykdyti Bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) reforma? BŽŪP „sveikatos būklę“ praeitą savaitę tikrinant Europos Parlamentui pakalbinome šio klausimo ekspertą – pranešimą dėl ES žemės ūkio padėties parengusį Vokietijos krikščionių demokratų atstovą Lutzą Goepelį.
Pranešėjo teiravomės, ar ligonis jau pasveiko ir ar gydymas reforma davė apčiuopiamos naudos.
Ar karščiuojančio Europos žemės ūkio padėtis per pastaruosius penkerius metus pagerėjo?
Pacientas sveiksta. Ar jam tikrai geriau, parodys netolima ateitis. ES žemės ūkyje matome teigiamų poslinkių, ypač šnekant apie ekonominę pusę.
Ūkininkai turi daugiau pasirinkimo laisvės. Išmokos nebėra pririštos prie produkcijos – tai leido padidinti lankstumą. Nauji reikalavimai leido paramą ūkininkams susieti su kokybės užtikrinimu bei nauda visai visuomenei.
Deja, keturiasdešimt metų išbuvęs ligonius kaime lankančios gydytojos vyru galiu pasakyti, kad padėtis kaime toli gražu nėra ideali. Europos žemės ūkis tinkamame kelyje, tačiau lieka neišspręstų klausimų. Tarp jų yra ir būtinybė užtikrinti, kad į ES būtų įvežama tik europinius standartus atitinkanti žemės ūkio produkcija.
Taip pat svarbu susigrąžinti vartotojų pasitikėjimą. Praeityje kilusios kempinligės problemos ir prekybos supuvusia mėsa skandalas kilo ne dėl ūkininkų, o dėl perdirbėjų kaltės, tačiau dėl jų kentėjo ūkininkai.
Prieš keletą metų tik nedaugelis jaunų žmonių buvo linkę savo ateitį sieti su ūkininkavimu. Kokia dabartinė padėtis?
Mano regione rytinėje Vokietijos dalyje dėl milžiniško norinčiųjų skaičiaus labai sunku net atlikti praktiką žemės ūkyje. Prisiminkime ir technologinę pažangą – norint dirbti kombainu remiantis GPS parodymais reikia turėti tinkamų žinių. Žemės ūkyje reikia protingų žmonių.
Žemės ūkiui ES sekasi geriau, nei kai kuriems kitiems sektoriams. Be abejo, situacija priklauso nuo konkrečios valstybės – Pietų Europos ūkininkų amžiaus vidurkis daug mažesnis nei Prancūzijoje, Olandijoje ar Vokietijoje.
Galbūt Europai neverta auginti ir gaminti maisto produktų, juk viską galima importuoti?
Europa privalo būti tikra dėl maisto tiekimo saugumo – užsitikrinti, kad jos gyventojai turės maisto. Metų metus turėjome javų perteklių ir 17 mln. tonų atsargas, kurių jau nebėra. Mes ir kitos valstybės, tokios kaip JAV, leidome žemdirbiams auginti augalus energetinėms reikmėms. Taigi, dalyje sklypų auginamos žemės ūkio kultūros netampa maisto produktais. Taigi, maistas taps vertinga preke, o javų kainos keisis kartu su naftos kainomis.

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.