2011 08 17 Seminaras Alytuje būsimiems atsakingo vartojimo konsultantams
Alytaus valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija, siekianti suburti aktyvius vartotojus, šiems surengė mokymus „Išmok pasirinkti - vartok atsakingai”.
Tarnybos inspektoriai pateikė informaciją apie maisto produktų ženklinimą, produktų kokybę, kvietė apie įsigytus nekokybiškus produktus pranešti tarnybai.
Negausiai susirinkusiam būreliui alytiškių vartotojų ši informacija turėjo tapti pradžiamoksliu prieš reiškiant pastabas prekybininkams dėl parduodamų produktų.
Skundžiamasi drąsiai
Kaip sakė Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos prezidentė Alvita Armanavičienė, vartotojų teisės turi būti orientuotos į verslo ekonominę apsaugą, o aktyvūs vartotojai turi daug ką žinoti apie reikalavimus parduodamiems produktams. Tam federacija, bendradarbiaudama su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, šalyje ėmė rengti mokymus „Išmok pasirinkti - vartok atsakingai”. Juos išklausę vartotojai gaus federacijos pažymėjimus, liudijančius, kad jie gali aktyviai dalyvauti vartotojų teisių apsaugos srityje.
Su mokymuose dalyvavusiais aktyviais alytiškiais vartotojais bendravusi tarnybos vyriausioji specialistė - maisto produktų inspektorė Raimunda Krunglevičienė pareiškė, kad mūsų miesto gyventojai dėl nekokybiškų maisto prekių į tarnybą kreipiasi drąsiai. Per pirmąjį šių metų pusmetį gauti 22 skundai. Kitų miestų tarnybose jų gaunama gerokai mažiau.
R.Krunglevičienės teigimu, vartotojai pirmiausia turi išmokti skaityti maisto produktų etiketes. „Šiandien priedų yra daugiau kaip dvidešimt keturių grupių, ir tik pats vartotojas gali žinoti, kurioms iš jų yra alergiškas. Regis, saldainiams net nereikia vartojimo instrukcijos, bet pastaruoju metu atsiranda tokių, ant kurių net sunku įžvelgti pakavimo medžiagą”, - apie vartotojams būtinus žinoti elementarius dalykus pasakojo R.Krunglevičienė.
Ji prekybos centruose siūlė neieškoti, pavyzdžiui, nefasuotų kiaušinių. O vartotojui, norinčiam sužinoti, kaip laikytos vištos padėjo kiaušinius, kvietė atkreipti dėmesį į ženklinimo skaičius: 1 - laisvas dedeklių vištų laikymas, 2 - dedeklių vištų laikymas ant kraiko, 3 - dedeklių vištų laikymas narvuose, 0 - dedeklių vištų laikymo būdas pagal Ekologinio žemės ūkio taisykles.
Inspektorė siūlė įsidėmėti, kad dabar madingi ekologiški produktai turi būti paženklinti, - specialiame ženkle privaloma nurodyti sertifikavimo įmonės pavadinimą.
Tarnyboje vykusiuose vartotojų mokymuose jiems siūlyta nesistebėti prekybos tinkluose pardavinėjamais kreivais, šleivais agurkais. Tokia produkcija yra leidžiama prekiauti, nes ne visiems pirkėjams yra įkandami aukščiausios klasės produktai.
Kokių GMO produktų galima įsigyti?
Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai vartotojus kvietė būti neabejingus, - dėl iškilusių neaiškumų konsultuotis su prekybininkais, apie pažeidimus pranešti tarnybai.
Mokymų dalyviai tvirtino pasigendantys kai kurių prekybos tinklų darbuotojų paslaugumo. Ko nors pasiteiravus siunčiama pas administratorių, o jo kabineto durys paprastai užrakintos. Arba kitas pavyzdys: parodžius nekokybišką maisto produktą pardavėjui, jis pakeičiamas, bet iš vitrinos neišimamas, kol neatvyksta inspektoriai. Vartotojai skundėsi prekyboje pasigendantys neraikytos duonos. Dėl to jiems patarta prisiminti skundų ir pageidavimų knygas parduotuvėse.
Kadangi šiuo metu vis daugiau diskusijų girdima dėl genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), mokymo dalyviams buvo įdomu išgirsti, kokiuose produktuose jų galima aptikti. Inspektorių teigimu, dažniausiai šie produktai yra sojos, rapsai, kukurūzai, todėl pas mus su GMO galima įsigyti aliejaus, margarino, krakmolo, dabar atsirado turkiškų saldainių. GMO yra nurodyti produktų etiketėse.
Vakarykščio mokymo Alytaus valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje dalyviams buvo naujiena ir mėsai pagal technologijas naudojami masažuokliai, ir citrusinių vaisių apdorojimo būdai, ir ypač brangiai kainuojantys aukščiausios klasės kai kurie vaisiai, kurių mūsų prekybos tinkluose nėra, nes žmonės jų neįpirktų. Tad vartotojams, norintiems apginti savo teises, vargu ar užteks vienų federacijos mokymų „Išmok pasirinkti - vartok atsakingai”.
Skaičiai, nurodantys dedeklių vištų laikymo būdą: 1 - laisvas dedeklių vištų laikymas; 2 - dedeklių vištų laikymas ant kraiko; 3 - dedeklių vištų laikymas narvuose; 0 - dedeklių vištų laikymo būdas pagal Ekologinio žemės ūkio taisykles.
Alma MOSTEIKAITĖ
Komentarai
Norėdami komentuoti, turite prisijungti su savo vardu arba užsiregistruoti .