LNVF / Leidiniai / Vartotojų naujienos / KURIS? / Testai / Mobiliųjų telefonų palyginamieji testai

Mobiliųjų telefonų palyginamieji testai

Mobiliųjų telefonų palyginamieji testai

Gamintojai ir atstovai, kurdami pardavimų skatinimo, naujų modelių pristatymo akcijas, akcentuoja tam tikras „išskirtines“ telefono savybes, pateikia patrauklias specifikacijas (didelės talpos vartotojo atmintinė, įspūdinga baterijos veikimo trukmė ir t.t.), tačiau geri gamintojo „norai“ nebūtinai yra tiesa, o aukšta produkto kaina nevisada pateisina vartotojo lūkesčius. Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija, dalyvaudama tarptautiniame projekte „Testų vartotojams pajėgumų stiprinimas” ir bendradarbiaudama su tarptautine vartotojų organizacija ICRT, pristato pirmuosius profesionalius, NEPRIKLAUSOMUS tyrimus Lietuvoje. (Pastaba: iki šiol skirtingose visuomenės informavimo priemonėse buvo skelbiami tik mėgėjiški, neprofesionalūs, subjektyvūs tyrimai arba vieno ar kito gamintojo ar atstovo užsakyti rezultatai). Nepriklausomose, sertifikuotose Vakarų Europos laboratorijose (jų pavadinimai ir kontaktai neskelbiami, norint išvengti galimo gamintojų ar atstovų spaudimo norint paveikti rezultatus) testuojamos praktiškai visos kiekvieno mobiliojo telefono modelio funkcijos ir savybės. Atliekami tiek objektyvūs (baterijos patvarumo, ekrano kokybės, atsparumo drėgmei, smūgiams), tiek subjektyvūs (patogumo, dizaino patrauklumo, muzikos kokybės) testai. Vertinimas: Ekspertai įvertino kiekvieną mobilųjį telefoną, naudodami taškų minusavimo metodą: kuo daugiau tam tikra charakteristika skiriasi nuo reikiamo rezultato, tuo daugiau neigiamų taškų tiriamas modelis gauna. Galutiniuose rezultatuose atsispindi kelių kriterijų surinktų taškų kiekis. Maksimalus minusuojamų taškų kiekis priklauso nuo charakteristikos svarbos, kuri atsispindi lentelėje. Visi rezultatai yra įvertinami 5,5 balų skalėje kuri yra lygi 100%.

Simbolis Rezultatas
++ 4,50 ... 5,50 (puikiai)
+ 3,50 ... 4,49 (gerai)
0 2,50 ... 3,49 (patenkinamai)
- 1,50 ... 2,49 (blogai)
-- 0,50 ... 1,49 (labai blogai)

Naudojimo patogumas

Ši charakteristika rodo telefono naudojimo patogumą. Į bendrą vertinimą įtrauktos tokios savybės kaip telefono instrukcijos turinio ir išbaigtumo įvertinimas, didelė dalis dažniausiai naudojamų telefono funkcijų: įeinančio skambučio priėmimas, skambinimas iš telefono atmintinės, duomenų išsaugojimas, praleistų skambučių peržiūra, SMS siuntimas, skaitymas, rašymas bei atvaizdavimas, MMS operacijos, video skambučiai, telefono kaip muzikinio grotuvo naudojimas, o taip pat bendras ergonomiškumas – patogumas laikyti rankoje, klaviatūros kokybė, meniu patogumas. Buvo įvertinta, keliais klavišų paspaudimais pasiekiama kiekviena funkcija, kaip greitai galima atlikti konkretų veiksmą. Be tikslių skaičiavimų buvo atliekamas ir subjektyvus vartotojų testas. Penki vartotojai, jau anksčiau susipažinę su testuojamais telefonais, turėjo pakomentuoti kiekvieno telefono patogumą naudotis. Vartotojai buvo paprašyti atlikti pagrindines funkcijas kiekvienu telefonu: išjungti ir įjungti telefoną, paskambinti ir priimti skambutį, išsaugoti kontaktą, parašyti bei išsiųsti ir gauti bei perskaityti SMS. Jų buvo teiraujamasi apie ekrano kokybę (spalvų atkūrimą, rezoliuciją, ryškumą), klaviatūrą (klavišų išdėstymą bei dydį, paspaudimo stiprumą, tikslumą), išskirtines savybes bei telefono dizainą.

Garso kokybė: akustiniai testai

Garso matavimai telefone buvo atliekami abiejuose dažniuose (GSM 900 MHz ir DCS 1800 MHz). Patalpa, kurioje buvo atliekami testai, buvo pusiau aidi (semi-aechoic). Matavimai atliekami spaudžiant telefoną prie dirbtinės ausies tam tikra jėga. Buvo matuojamas gaunamo bei siunčiamo garso dažnis, o taip pat fone esančio triukšmo perdavimas. Taip pat atliekamas ir subjektyvus kalbos atpažinimo testas. Tam buvo panaudoti keli teksto, skaitomo vyrišku ir moterišku balsais, įrašai ir perduoti telefonu, esant skirtingoms situacijoms – tylioje bei triukšmingoje aplinkoje (70dB prie mikrofono). Perduoti ir įrašyti pokalbių pavyzdžiai buvo atiduodami subjektyviam testuotojų įvertinimui.

Muzikinio grotuvo garso kokybės įvertinimas

Testas atliekamas naudojant stereo ausines, parduodamas kartu su telefonu. 2 patyrę testuotojai klausėsi skirtingos kokybės (128 kb/s, 192 kb/s ir 256 kb/s) mp3 formato muzikinių bylų. Kiekvienam telefonui testuoti buvo naudojama 3 skirtingų stilių muzika: rokas, klasika ir populiarioji muzika.

Ryšio kokybė/jautrumas

Telefono jautrumas ryšiui išmatuojamas specialiu įrenginiu - GSM simuliatoriumi. Paprastai matuojama GSM 900 ir 1800 GSM dažniuose.

Telefonas įdedamas į specialią dėžę, kuri apsaugota nuo pašalinio efekto (kitų dažnių, antenų signalų) ir po tam tikro apibrėžto kalbos taktų kiekio išmatuojamas klaidų skaičius perduodant duomenis. Siunčiamas pagrindinės stoties signalas nuosekliai mažinamas kol klaidų kiekis pasiekia 0,2 proc., kalbant apie antros klasės telefonus ir 0,4 proc., vertinant pirmos klasės telefonus. Pasiekus šį lygį, nustatomas pagrindinės stoties siunčiamo signalo stiprumas. Tuomet mobilios stoties signalas paleidžiamas pilnu galingumu ir išmatuojamas skirtumas tarp pastarojo ir prieš tai įvertinto matavimo.

Baterijos

Baterijų talpa išmatuojama jas įkraunant ir iškraunant kelis kartus. Baterijoms pakrauti buvo naudojamas kartu su telefonu parduodamas įkroviklis. Iškrovimui telefonas buvo naudojamas budėjimo būsenoje, tačiau vienas klavišas buvo nuolat spaudomas, norint simuliuoti SMS rašymą arba žaidimą telefonu. Taip pat buvo matuojamas ir baterijos įkrovimo laikas.

Foto kamera

Buvo atliekama testavimo nuotraukų, gautų kiekvienu mobiliuoju telefonu, analizė.

Norint įvertinti geriausią gauto vaizdo kokybę, spalvų atkūrimą, triukšmą (pašalinius elementus), suliejimą dėl judėjimo ir bendrą įspūdį, nuotraukos buvo daromos esant trims skirtingiems apšvietimams. Apšvietimai simuliavo dienos šviesą, įstaigos šviesą ir kaitrinės lemputės šviesą (tokios dažniausiai naudojamos buityje, namuose). Nuotraukos buvo perkeltos į kompiuterį, atspausdintos ir įvertintos trijų testuotojų. Taip pat buvo atsižvelgta ir į nuotraukų perkėlimo į kompiuterį sudėtingumą (keičiama atminties kortelė, Bluetooth, Infrared, MMS).

Muzikos grotuvas

Vertinama maksimalios naudojamos atminties kortelės dydis, specialios kortelės poreikis, sukuriamų bylų struktūra. Skirtingų muzikinių formatų nuskaitymas – tikrinama MP3, AAC, WMA. Taip pat tikrinama muzikos perkėlimo į telefoną galimybė – atminties kortele, USB laidu. Nustatomas duomenų perdavimo greitis. Patikrinama, ar atkuria muzikines bylas su ilgais pavadinimais, ar reikalinga speciali programinė įranga muzikos perkėlimui (pvz., iTunes).

Portatyvumas

Įvertinamas telefono svoris, garso reguliavimas, klaviatūros užrakinimas/atrakinimas, telefono matmenys.

Atsparumas smūgiams: kritimo testas.

Atsparumo mechaniniams smūgiams testas buvo atliekamas besisukančiame būgne, kuriame sukuriamos kritimo įvairiais kampais iš 80 cm sąlygos. Telefonas buvo sukamas specialios formos sukonstruotame būgne, kuriame per minutę nukrisdavo 10 kartų. Po 10, 30 ir 50 smūgių telefonas buvo išimamas ir patikrinamos atsiskyrusios dalys (pvz., atverčiams ekranas), įvertinami matomi pažeidimai bei telefono funkcionavimas (skambinimas, skambučio priėmimas). Testavimo metu telefonas paliekamas budėjimo būsenoje.

Atsparumas vandeniui: lietaus testas

Įjungtas telefonas buvo paliekamas po lietaus simuliatoriaus srove vertikalioje padėtyje. Dirbtinis 5 mm/min lietus buvo įjungtas 1 minutę, o po to iš karto patikrinamas telefono funkcijų veikimas – skambinimas ir skambučio priėmimas. Nepastebėjus telefono pažeidimų, telefonas klaviatūra į viršų vėl paguldomas po lietaus simuliatoriumi vienai minutei. Po 4-5 dienų, saugant telefoną įprastomis sąlygomis laboratorijoje, vėl buvo atliktas funkcijų patikrinimas (skambučio priėmimas ir skambinimas), o taip pat patikrinama įkrovimo funkcija.

UMTS mobilieji telefonai su muzikos grotuvu

GSM mobilieji telefonai su muzikos grotuvu ir kamera

GSM mobilieji telefonai su fotokamera be muzikos grotuvo

Temos

Archyvas

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31