LNVF / Naujienos / 2006-01-28 AVARIJA TELŠIUOSE ATIDENGĖ VALDŽIOS APLAIDUMĄ IR BETVARKĘ ENERGETIKOJE

2006-01-28 AVARIJA TELŠIUOSE ATIDENGĖ VALDŽIOS APLAIDUMĄ IR BETVARKĘ ENERGETIKOJE

Tai ką iš TV reportažų matome Telšiuose ir gąsdina ir glumina. Lediniai varvekliai kambariuose. Sutrūkę radiatoriai, užpilti butai, sugadintos aprūkusios sienos, grindys, nupjaustyti vamzdžiai, sugriuvusios šildymo sistemos. Daug iškentėję ir tebekenčiantys žmonės. Ir tai toli gražu ne viename bute, o masiškai. Kaip tai galėjo atsitikti šalyje, kuri sparčiai didino BVP, mažino nedarbą ir jau yra prie pat euro įvedimo slenksčio?

Priežasčių toli ieškoti nereikia. Tokia svarbi ūkio šaka kaip energetika jau ilgą laiką tvarkoma valdžios, kurios kitaip kaip nekompetentinga nepavadinsi. Ar esame girdėję bent apie vieną ūkio ministrą, kuris būtų pats pabandęs sutvarkyti šilumos ūkio, elektros, vandens tiekimo reikalus ar bent argumentuotai pasisakiusį šiais klausimais spaudoje, TV laidoje. Atrodo, kad kaleidoskopu besikeičiantys ministrai suspėja pamatyti tik dvi problemas – “Mažeikių naftą” ir Ignalinos AE. Visos kitos energetikos problemos, kurios pirmiausiai paliečia eilinius energijos vartotojus ir ūkio ministrų greičiausiai priskirtos prie “mažų”, jau eilę metų yra sutelktos Ūkio ministerijos sekretoriaus A.Ignoto rankose. Poną A.Ignotą galime drąsiai pavadinti neoficialiu energetikos ministru, kuris vienintelis ir be konkurencijos tvarko visiems vartotojams opias energetikos problemas.

Šito tvarkymo rezultatų jau turime daug. Ko ne visas Lietuvos šilumos ūkis jau tapo priklausomas nuo rusiškų dujų – daugiau kaip 80 procentų šilumos pagaminama gamtinėmis dujomis. Ką darysime jei parduodantis dujas Gazpromas sugalvos pritaikyti Lietuvai Ukrainos variantą, ką pasakysime vartotojams? Trečdalis šalies šilumos ūkio perduota valdyti privatiems operatoriams, kurių pirmasis rūpestis – kuo daugiau gauti pelno – gali kainuoti brangiai, jeigu bus taupoma vamzdynų atnaujinimo sąskaita. Kaipgi ūkio ministras padėjo Telšių savivaldybei parengti valdymo perdavimo sutartį, jeigu ten buvo nusigyventa iki šiandieninių realijų? Ūkio ministro patvirtinti vartotojams svarbiausi šilumos ūkio įstatymo poįstatyminiai aktai yra parengti šilumos tiekėjų, nesilaikant įstatymo nuostatų ir bloginant vartotojų padėtį. Vakarų skirstomieji tinklai parduoti privačiai įmonei, neišsiderėjus elektros kainos nuolaidų vartotojams. Belieka tik stebėtis, kam tada juos išvis reikėjo parduoti? Priešingai, tuoj po pardavimo elektros kaina vartotojams buvo padidinta, o Ūkio ministerijai pataisius Elektros energetikos įstatymą, prasidėjo kainų ekvilibristika indeksuojant turto vertę ir pan.

Galiausiai iš š.m. sausio 25 d. “Lietuvos Ryto” publikacijos paaiškėja, kad A.Ignotas gali būti susijęs su jau pagarsėjusia “Rubicon Group” ir įsivėlęs į interesų konfliktą.

LNVF reiškia nepasitikėjimą Ūkio ministerijos sekretoriumi A.Ignotu ir abejoja, ar paskirtas specialios tarpžinybinės komisijos avarijos priežastims Telšiuose ištirti vadovu, šis pareigūnas galės deramai atlikti savo pareigas. Taip pat kreipiamės į JE Prezidentą V.Adamkų, Seimą ir Vyriausybę, norėdami atkreipti dėmesį į susiklosčiusią nenormalią padėtį energijos vartotojams svarbiame ūkyje ir faktišką ūkio ministrų nusišalinimą nuo vartotojams aktualiausių problemų sprendimo, paliekant visus klausimus vienam pareigūnui.

LNVF prezidentė Alvita Armanavičienė

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31