LNVF / Naujienos / 2008 01 28 Vandens tiekėjai maudos piniguos

2008 01 28 Vandens tiekėjai maudos piniguos

"Vilniaus vandenų" vadovai skundžiasi, jog įgyvendinamiems projektams nebeužtenka Europos pinigų. Priežastis paprasta: lėšų nebeužtenka, nes viskas išnaudota šimtatūkstantinėms premijoms, - praneša dienraštis "Vakaro žinios".
Infliaciją sukėlė premijos?

Valstybės valdoma UAB "Vilniaus vandenys" nuo 2001-ųjų įgyvendina keletą "smulkių" projektų. Vandentiekio ir nuotekų tinklų rekonstrukcijai ir plėtrai skirta apie 140 mln. litų. Pusė sumos - ES ISPA fondo parama. Neries upės baseino vandenvalos įrenginiams statyti šiuo metu gaunama 448,5 mln. litų parama. Kitam šiuo metu rengiamam dumblo utilizavimo projektui įmonė planuoja gauti dar pusę milijardo litų paramos.

Tačiau pastarosiomis dienomis "Vilniaus vandenų" generalinis direktorius Bronius Miežutavičius beveik per visas šalies televizijas ėmė skųstis, jog projektams įgyvendinti reikės dar 30-40 proc. daugiau lėšų. Esą kai kurie jų rengti prieš kelerius metus, tad dėl infliacijos, resursų įkainių augimo pabrango darbai.

Tiesa, per televiziją kalbėdamas direktorius pamiršo, kad įmonė dalį lėšų išleido sau. Per pusantrų metų įmonės viršūnėlės išsidalijo milijonus litų premijoms.

Premijos - už nieką

B.Miežutavičių dėl prarasto pasitikėjimo ketinta atleisti iš darbo jau 2006-aisiais, tačiau jis netikėtai "susirgo". Sirgo 9 mėnesius (tiek, kiek leidžia įstatymai), o grįžęs į darbą 2007 m. sausio 2-ąją vos 2 dienoms, jis "už papildomus darbus" pavaldiniams išmokėjo 203 tūkst. litų. Nepamiršo skirti 25 tūkst. litų ir sau, tačiau kontrolieriai konstatavo, jog tai padaryta neteisėtai - B.Miežutavičius pinigus įmonei grąžino. Už "nedarbingumą" iš "Sodros" vadovas gavo dar 25 tūkst. litų, iš įmonės - dar 18 tūkst. litų kaip išeitinę pašalpą.

B.Miežutavičiui sergant, jį pavadavo bičiulis, gamybos direktorius Vytautas Kisielis. Jis taip pat buvo dosnus sau ir artimiems pavaldiniams - vienu metu išdalyta mažiausiai 103 tūkst. litų premijoms. Tai tik keli tokio dosnumo faktai. Kontrolierių teigimu, kiek daugiau nei metus į kairę ir dešinę dalytų premijų už mistinius "papildomus darbus" suma siekia per 1 mln. litų.

Visais šiais dalykais domisi Generalinė prokuratūra.

Premijos - nekaltos

Tačiau pareigas susigrąžinęs įmonės direktorius ir "Vakaro žinių" atkakliai prašė pamiršti šias premijas. Savo ruožtu trūkstamų pinigų teigė prašysiantis iš Vyriausybės.

"Vien Balsių vandentiekio projekto reikiama suma - 44 mln. litų, nors skirta pusė tiek. Tad dirbsime su Finansų, Aplinkos ministerijomis, savivaldybe, kad tas lėšas gautume", - aiškino B.Miežutavičius.

Paklaustas, kokią vis dėlto įtaką šioms bėdoms turėjo milijonai, išdalyti premijoms, B.Miežutavičius įžūliai tvirtino - jokios. "Jokios įtakos neturėjo. Atėjau vadovauti įmonei, buvo apie 3 mln. litų skolos, o metus baigsiu su nedideliu pelnu. Tad kokia kalba gali būti apie išmokėtus papildomus atlyginimus? Tai išmokama už konkretų atskirą darbą - tie darbai tiesiogiai tobulina mūsų ūkį", - aiškino jis.

Pasiteiravus, kokie gi tie papildomi darbai ir kodėl reikėjo kelių mėnesių atlyginimą pasiskirti ir sau, B.Miežutavičius to negalėjo suprantamai paaiškinti. "Žinote, tikrai nekomentuosiu to, kas jau įvyko. O jei tie priedai nebūtų sumokėti ir jei nebūtume padarę to papildomo darbo bei apsigynę Briuselyje savo pozicijos, nebūtų atnaujintas finansavimas ir į Riešę vandentiekis nebūtų nuvestas", - sakė jis.

Premijos - ant vilniečių pečių

Seimo narys Algis Čaplikas tvirtino, kad niekam nėra paslaptis, jog įmonės vadovai su valstybės turtu elgiasi kaip su savu. "Tą situaciją gerai žinau - ji eina per visą Lietuvą. "Vilniaus vandenys" turi administravimo ir ūkiškumo problemų. Juk galėjo numatyti, kad projektams neužteks Europos paramos, reikės ir vietinio finansavimo. Matyt, požiūris yra paprastas - pinigų visada bus. Ateisim į Tarybą, pas savus, pasididinsim tarifą, ir gausim tuos pinigus. O už viską sumokės vilniečiai", - pripažino A.Čaplikas.

Anot jo, situacija "Vilniaus vandenyse" nepasikeitė nuo sovietmečio, nes visiškai nepasikeitė ir įmonei vadovaujantys asmenys. "Kontrolės nebuvimas leidžia tokius dalykus daryti. Susidaro toks įspūdis, kad dabartinė miesto valdžia tėra tik kažkoks priedėlis - kaip bus pasakyta, taip jie padarys. Reikia išsimokėti tūkstančius - išsimokėsim. Valdžia pritars. Elgiamasi taip, lyg jie būtų įmonės šeimininkai, o ne samdyti administratoriai. Ten - mažas įtakingas klanelis, kuris viską sprendžia. Aš pats, gal dar 1975 m., buvau "Vilniaus vandenų" stebėtojų tarybos pirmininkas. Mačiau, kokią įtaką gali daryti administracija. O dirbti liko tie patys žmonės, todėl tvarka nesikeičia, o dabartinė Vilniaus miesto valdžia yra jiems palanki", - paaiškino parlamentaras.
Už "papildomus darbus" pasiskirtų premijų dydžiai (litais):
Generalinis direktorius Bronius Miežutavičius - 25 000*
Gamybos direktorius Vytautas Kisielis - 140 000
Vyr. finansininkė Danutė Neverbickienė - 110 000
Vyr. finansininkės pavaduotoja Halina Kerul - 110 000
Statybos direktorius Vytautas Valančiauskas - 150 000
* Savivaldybė privertė grąžinti

Komentarai

Norėdami komentuoti, turite prisijungti su savo vardu arba užsiregistruoti .

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31