LNVF / Naujienos / 2008 03 31 Prekių vidaus rinka: mažiau ribojimo, daugiau saugumo

2008 03 31 Prekių vidaus rinka: mažiau ribojimo, daugiau saugumo

2008 03 31  Prekių vidaus rinka: mažiau ribojimo, daugiau saugumo

ES Kokybės ženklas

 
 

 

Kokybės ženklas

Europos Parlamentas didele balsų dauguma patvirtino grupę teisės aktų, skirtų tobulinti ES prekių vidaus rinką. Jie sutvirtins abipusio gaminių pripažinimo principą, patobulins ženklinimą ES kokybės etiketėmis bei sustiprins importuotojų atsakomybę. Dėl šių teisės aktų pasiektas sutarimas su ES Taryba, todėl nebeliko kliūčių jų įsigaliojimui.
Trims ketvirtadaliams ES rinkoje parduodamų gaminių galioja suderintos Sąjungos normos, tuo tarpu reikalavimus kitiems gaminiams – tokiems kaip dviračiai, kopėčios, pastoliai, brangiųjų metalų dirbiniai, vaikų priežiūros prekės, cisternos ar konteineriai – nustato pačios ES šalys. Dar kitiems gaminiams ES normos taikomos tik tam tikriems jų aspektams. Tokie yra tekstilės gaminiai, avalynė, informacinės technologijos, kai kurie automobiliai, elektros įranga ir tam tikri maisto produktai. Kai ES standartų nėra, Sąjungos šalys privalo taikyti abipusio pripažinimo principą kitų ES narių patiektiems gaminiams (nesvarbu ar jie ten pagaminti, ar importuoti) – neriboti jo pardavimo be rimtos priežasties.
Vis dėlto kartais valstybės ne iki galo arba neteisingai taiko šį principą, o dėl to įmonės patiria didelių nuostolių. Kartais taikant technines taisykles paslėptai siekiama riboti prekybą tarp ES šalių. Europos Parlamento patvirtintas reglamentas įpareigos valstybes pagrįsti savo sprendimą neįsileisti kitos ES šalies prekės į savo rinką. Nors gaminių vertinimą ir toliau atliks valstybių institucijos, jos turės gauti nešališką ES taisyklėmis pagrįstą akreditaciją šalyje arba užsienyje, taip pat privalės remtis bendrais veiklos kriterijais. Be to, numatoma įsteigti informacinius centrus įmonėms, kurie padės įgyvendinti abipusio pripažinimo principą ir įveikti teisinius neaiškumus.
Vis daugiau gamintojų ženklina savo gaminius „CE“ ženklu, kuris turėtų parodyti, jog produktas atitinka esminius ES reikalavimus. Kita vertus, nemažai taip paženklintų gaminių neatitinka visų reikalavimų, todėl dažnai reiškiamas susirūpinimas dėl šio ženklinimo patikimumo. Atsižvelgdami į tai, europarlamentarai siūlo surengti informavimo kampaniją apie „CE“ ženklinimą, skirtą įmonėms ir vartotojams.
Savo ruožtu bus sustiprinta rinkos priežiūra siekiant apsaugoti vartotojus nuo pavojingų gaminių. Šiuo tikslu vartotojų apsaugos institucijos ir muitinės turės keistis informacija su rinkos priežiūros institucijomis. Sugriežtės nuobaudos pažeidėjams, ypač prasižengiantiems ne pirmą kartą, taip pat sustiprės importuotojų atsakomybė – jie turės užtikrinti, kad jų įvežami gaminiai atitiktų ES standartus.
Reglamentas dėl abipusio gaminių pripažinimo įsigalios po 9 mėnesių, o dėl akreditavimo bei rinkos priežiūros – nuo 2010 m.

Komentarai

Norėdami komentuoti, turite prisijungti su savo vardu arba užsiregistruoti .

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31