LNVF / Naujienos / 2008 04 25 Europos Parlamentas ragina veiksmingiau kovoti su vėžiu

2008 04 25 Europos Parlamentas ragina veiksmingiau kovoti su vėžiu

Laiku nustačius vėžį, jį galima išgydyti
pict_20080410PHT26324

Pasak Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros, ši liga nustatoma vienam iš trijų europiečių, o kas ketvirtas ES gyventojas nuo jos miršta. 2006 m. vėžiu naujai susirgo apie 2,3 mln. europiečių, o apie milijoną nuo jo mirė. Susirgimų daugėja, nes žmonės gyvena ilgiau ir daugiau jų pasveiksta nuo kitų ligų. Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje (621 už, 10 prieš, 6 susilaikė) Europos Parlamentas ragina ES ir jos šalis stiprinti vėžio prevenciją, taip pat tobulinti ligonių gydymą ir priežiūrą.

Nustatyta, jog tik 3 proc. Europos valstybių sveikatos apsaugos biudžeto išleidžiama prevencijai, o 97 proc. – gydymui. Tuo tarpu, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, trečdalio susirgimų galima išvengti, o dar trečdalį – išgydyti juos laiku nustačius. Todėl Parlamentas ragina Europos Komisiją atnaujinti profilaktinės patikros rekomendacijas Sąjungos šalims, taip pat išplėsti tikrinamų vėžio rūšių sąrašą (įtraukti į jį smegenų bei prostatos vėžį) bei atnaujinti ankstyvos diagnostikos technologijas. Europarlamentarai ragina užtikrinti, kad iki 2018 m. ES šalyse profilaktiškai būtų patikrinama dvigubai daugiau žmonių. Jie taip pat siūlo ES lėšomis įsteigti informacijos apie retus ir sunkiai gydomus vėžio atvejus tinklus.
Parlamentas atkreipia dėmesį į tai, kad naujosiose ES narėse nuo vėžio mirštama dažniau negu senosiose, o vėžio prevencijos ir medicinos paslaugų kokybė ES šalyse vis dar labai skiriasi. Deputatų nuomone, tokia padėtis „nepriimtina“ ir taisytina.
Neseniai profsąjungų užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, bent 8 proc. mirčių nuo vėžio galima būtų išvengti, jei darbuotojai būtų geriau apsaugoti nuo kancerogeninių medžiagų. Nors galiojantys ES teisės aktai įpareigoja darbdavius, kai įmanoma, pakeisti šias medžiagas mažiau kenksmingomis, dažnai to nepaisoma. EP nariai kviečia valstybes pagerinti padėtį. Savo ruožtu ES šalys raginamos iki šios vasaros surašyti visas kancerogenines medžiagas, remiantis REACH cheminių medžiagų reglamentu.
Kadangi ketvirtadalis mirčių nuo vėžio (ir 80-90 proc. mirčių nuo plaučių vėžio) siejama su rūkymu, deputatai ragina Europos Komisiją ir ES šalis įgyvendinti veiksmingą tabako kontrolės politiką, kuri numatytų nerūkymo zonų išplėtimą ir skatintų mesti rūkyti.
Europos Komisija raginama parengti vėžiu ir kitomis lėtinėmis ligomis sergančių darbuotojų apsaugos chartiją, o šalys – priimti savo pacientų teisių chartijas, taip pat užtikrinti tinkamą vėžiu sergančių asmenų medicininę bei psichologinę priežiūrą. Savo ruožtu deputatai siūlo sukurti Europos Komisijos, ES Tarybos ir EP narių grupę, kuri rengtų šios srities teisės aktų projektus. Parlamentas taip pat siūlo parengti bendrą ES neįgalumo apibrėžtį, kuri apimtų ir vėžiu bei kitomis lėtinėmis ligomis sergančius asmenis.

Komentarai

Norėdami komentuoti, turite prisijungti su savo vardu arba užsiregistruoti .

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31