LNVF / Naujienos / 2008 12 15 Smulkių ūkininkų ir vartotojų solidarumo grupių (SŪVSG) modelio diegimas Lietuvoje

2008 12 15 Smulkių ūkininkų ir vartotojų solidarumo grupių (SŪVSG) modelio diegimas Lietuvoje

2008 12 15 Smulkių ūkininkų ir vartotojų solidarumo grupių (SŪVSG) modelio diegimas Lietuvoje

Smulkių ūkininkų ir vartotojų solidarumo grupių (SŪVSG) modelio diegimas Lietuvoje

2008 m. gruodžio 18 d. Prancūzijos SŪVSG atstovai atvyks į Lietuvą susitikti su tikslinėmis grupėmis ir pristatyti bendradarbiavimo principą. Antroji kelionė planuojama 2009 m. pavasarį, kuomet tikimasi šią praktiką pradėti diegti („maisto produktų krepšelių“ dalijimas).

Smarkiai iškilusios maisto kainos skatina vartotojus siekti tiesioginio bendradarbiavimo su žemdirbiais bei užtikrinti sveiko maisto šaltinį. Pirmoji solidarumo iniciatyva prasidėjo Japonijoje: septintąjame dešimtmetyje, kuomet rinkoje buvo aptikta nuodingų produktų, japonės motinos inicijavo pirmuosius susitarimus tiesiogiai su gamintojais tam, kad garantuotų savo šeimoms sveikų produktų tiekimą. Tokie susitarimai Japonijoje vadinami „Teikei“ ir yra pagrįsti vietiniu solidarumu tarp gamintojų ir vartotojų ir apibūdinami kaip abipusis susitarimas tiekti ir pirkti maisto produktus atitinkamu metų laiku. Trumpai tariant, vartotojai sumoka nustatytą kainą ūkininkams iš anksto už savaitės „maisto krepšelį“, o gamintojas gali būti užtirintas, jog turės finansinių įplaukų. Maisto produktų kainos paprastai yra mažesnės nei rinkoje, todėl, kad nėra papildomų mokesčių už įpakavimą, reklamą ir pan., taip pat vartotojai dažniausiai įpareigoja ūkininkus tiekti šviežius ir geros kokybės produktus.

Japonijos pavyzdžiu pasekė ir kitos šalys – Šiaurės Amerika (JAV ir Kanada), Prancūzija ir kitos Europos šalys. 2004 m. įvyko visuotinis SŪVSG susitikimas, kurio metu buvo pasidalinta įgyta patirtimi, aptartos ateities strategijos, nuspręsta sukurti tarptautinį tinklą vadinamą URGENCI, kurio pagalba būtų išplatinta SŪVSG idėja.

Keletas tokio bendradarbiavimo praktikų jau yra pasitvirtinusios, o patį metodą sudaro 4 stadijos:

  • Tikslinių vartotojų grupių identifikavimas ir bent vieno potencialaus gamintojo susidomėjimas.
  • SŪVSG taikymas minėtai grupei (pirmieji metai).
  • Panaudoti šį pirmajį bandymą kaip pavyzdinį ir platinti nacionaliniu lygmeniu (nuo antrų metų).
  • Sukurti SŪVSG bendradarbiavimo tinklą visame nacionaliniame lygmenyje, taigi procesas ims vystytis pats savaime.

URGENCI pristatė šį projektą Prancūzijos Fondui, kuris jį patvirtino ir finansavo kelionės išlaidas tam, kad su SŪVSG būtų supažindintos ir 9 Centrinės bei Rytų Europos valstybės (Estija, Latvija, Lietuva, Lenkija, Slovakija, Čekija, Slovėnija, Vengrija, Bulgarija).

Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija kviečia vartotojus dalyvauti pirmajame susitikime, kurio metu bus pristatytas solidarumo grupių darbo metodai ir kaip, pagelbstint Prancūzijos SŪVSG, jį įgyvendinti.

Registruokitės adresu – federacija@vartotojai.eu

Daugiau informacijos telefonu – 85 2615929

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31