LNVF / Naujienos / 2009 08 14 Populiariausi nauji automobiliai Europoje gali būti pigesni

2009 08 14 Populiariausi nauji automobiliai Europoje gali būti pigesni

2009 08 14 Populiariausi nauji automobiliai Europoje gali būti pigesni

Populiariausi nauji automobiliai Europoje gali būti pigesni

Lietuviai, nusprendę įsigyti naują automobilį, gali sutaupyti iki 23 % kainos (be mokesčių), jeigu palygintų automobilių kainas skirtingose Europos Sąjungos (ES) šalyse. Mažiausios kainos pateikiamos kasmetinėje ataskaitoje „Automobilių kainos Europos Sąjungoje“. Tačiau prieš perkant automobilį kitoje šalyje, patartina išsiaiškinti savo teises – informacijos galima rasti specialioje vartotojų informavimo kampanijos svetainėje www.ecc.lt/zinokteises .

27 automobilių markių 86 modelių kainos lyginamos kasmetinėje ataskaitoje, kuri viešai skelbiama nuo 1993 m. Analizės tikslas atskleisti, kuriose šalyse lietuviai ir kiti europiečiai pasirinktą naują automobilio modelį galėtų įsigyti pigiausiai.

Lietuvių mėgstamiausi automobiliai pigiausi Lenkijoje ir Švedijoje

Valstybinė įmonė „Regitra“, atsakinga už automobilių registraciją, praneša, kad pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje dažniausiai pirkti šie nauji automobiliai: „Mazda 6”, „Nissan Qasqai“, „Renault Megane“, „Mitsubishi Lancer“, „Toyota Auris“. Remiantis ES ataskaita ieškota, kur galima pigiausiai įsigyti tris populiariausius automobilių modelius „Mazda 6”, „Nissan Qasqai“ ir „Toyota Auris“. Automobilių kainos buvo lyginamos be PVM ir kitų mokesčių, nes nusipirkus naują automobilį kitoje ES valstybėje, visi mokesčiai sumokami savoje šalyje. Iš tyrimo matyti, kad vartotojams išvardintus automobilius pigiausia būtų pirkti Lenkijoje ir Švedijoje.

„Jeigu norite įsigyti naują „Mazda 6” ar „Toyota Auris“ – Švedija yra geriausia šalis. „Mazda 6” ten kainuos 20%, o „Toyota Auris“ net 23% pigiau. Sutaupyti pavyktų šias transporto priemones perkant ir artimiausiose kaimyninėse valstybėse, pvz., „Toyota Auris“ Lenkijoje kainuotų 19% pigiau nei Lietuvoje. Kita vertus, „Nissan Qasqai“ yra beveik pigiausias Lietuvoje, lyginant su kitomis ES šalimis. Šį modelį galima įsigyti nebent 0,6% pigiau Lenkijoje“, - sako Alvita Armanavičienė, nevyriausybinės vartotojų organizacijos „Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija“ prezidentė.

Ekonomiškesnių automobilių, pvz., „Toyota Auris“, „VW Golf“ pigiausiai galima nusipirkti Lenkijoje. „Yaris“ ten kainuos 17%, o „Golf“ – 7,5% pigiau.

Brangiausi nauji automobiliai – Vokietij oje

Dažniausiai Lietuvoje perkamų naujų automobilių penketukas brangiausiai kainuotų Vokietijoje. Pvz., ten „Nissan Qasqai“ kaina didesnė net 32%.

Vartotojų teisių ekspertė pripažįsta, kad ataskaitoje pateikti automobilių kainų skirtumai ES šalyse dinamiškai keičiasi, ypač dėl sunkmečiu pardavėjų taikomų akcijų ir kitų pardavimo skatinimo būdų.

„Automobilių kainų skirtumai parduotuvėse ir ataskaitoje gali atsirasti dėl nuolaidų, specialių pasiūlymų. Tačiau nepaisant to, dokumentas pateikia naudingų įžvalgų ir gairių, kuriose valstybėse automobiliai parduodami brangiausiai ar pigiausiai. Tai padeda vartotojui apsispręsti, kur ieškoti naudingiausių pasiūlymų“, - sako A. Armanavičienė.

Ekspertė primena, kad automobilio, pirkto kitoje ES valstybėje, registravimo tvarka yra tokia pati, kaip automobilį įsigijus Lietuvoje – „Regitrai“ reikės pateikti įsigijimo ir asmens tapatybės dokumentus.

Vartotojų informavimo kampanija „Žinok savo teises ir laimėk“, inicijuota Europos Sąjungos, primena svarbiausias teises, perkant naują automobilį užsienyje:

  • pirkdami naują automobilį kitoje ES šalyje, mokėsite kainą be PVM. Įvežę automobilį į Lietuvą turėsite sumokėti 19% PVM. Ši taisyklė galioja tais atvejais, kai automobilį perkate savo reikmėms iš oficialaus automobilių pardavėjo;
  • pardavėjas privalo jums suteikti šiuos dokumentus: sąskaitą - faktūrą (arba kitą dokumentą, įrodantį automobilio įsigijimo faktą), kurioje turi būti nurodyta bent jau kaina be PVM; automobilio aprašymą; automobilio registracijos pažymėjimą, jeigu transporto priemonė jau buvo įregistruota; jeigu įmanoma, atitikmens Europos standartams sertifikatą (tai dokumentas, kurio jums prireiks, registruojant automobilį. Jis patvirtina, kad transporto priemonė atitinka visu techninius reikalavimus); visi kiti reikalingi dokumentai, kaip eksploatavimo aprašymas ir pan.;
  • yra keli būdai, kaip galite parsigabenti naują automobilį į Lietuvą: transporto priemonė gali būti pargabenta treileriu, ją gali parvežti transportavimo paslaugas siūlančios bendrovės. Naują automobilį parsivežti galite ir pats, tačiau tam reikės tranzitinių numerių (reikėtų išsiaiškinti, kur ir kaip šalyje, kurioje perkate, išduodami tranzitiniai numeriai. Dažniausiai tai išsiaiškinti padeda pats pardavėjas). Parvairuodami automobilį patys, nepamirškite apsidrausti;
  • formalumai, kuriuos turėsite atlikti, atsigabenę naują automobilį į Lietuvą: muitinėje gauti specialią PVM deklaraciją bei sumokėti PVM mokestį. Tai galima atlikti grynais ar pavedimu per banką. Po to naują automobilį reikia apdrausti;
  • jeigu automobilį perkate iš oficialaus pardavėjo, gaunate dviejų metų kokybės garantiją, kuri apima gamyklinius trūkumus, kitus automobilio defektus ir pan., už kuriuos atsakingas pardavėjas. Europos teisė garantuoja, kad dėl kokybės bei garantinio aptarnavimo galite kreiptis į bet kurį oficialių gamintojo atstovą, nepriklausomai nuo to, kurioje ES šalyje automobilį pirkote.

Daugiau informacijos apie savo teises, perkant Europos Sąjungoje, ieškokite kampanijos tinklalapyje www.ecc.lt/zinokteises

Apie ataskaitą

Ataskaita yra faktinė ir paremta kainomis be mokesčių ir be nuolaidų, kurias pateikia gamintojai ir jų asociacijos. 27 markių 86 populiariausių modelių kainos buvo lygintos ataskaitoje, paviešintoje šių metų pradžioje. Pranešime spaudai analizuotos automobilių kainos be mokesčių. Visą ataskaitą galima rasti adresu:

http://ec.europa.eu/competition/sectors/motor_vehicles/prices/car_price_report2009.pdf

Apie informacinę kampaniją „Žinok savo teises ir laimėk“

Vartotojų informavimo kampanija „Žinok savo teises ir laimėk“ yra inicijuota Europos Sąjungos (ES). Panašios kampanijos įgyvendinamos naujosiose ES valstybėse narėse nuo 2005 m. Šiais metais analogiški projektai vykdomi ir visose trijose Baltijos šalyse: Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Kampanijos tikslas yra informuoti Lietuvos vartotojus apie jų teises savo šalyje ir kitose Europos Sąjungos valstybėse. Esminės Lietuvos kampanijos temos yra vartotojų teisės perkant internetu, imant vartojimo kreditą ar įsigyjant organizuotą turistinę kelionę.

Daugiau apie vartotojų teises galima rasti kampanijos svetainėje www.ecc.lt/zinokteises

Daugiau informacijos teirautis: Viktorija Ostrauskienė, Europos vartotojų centras, tel. (5) 2650368, e.paštas: v.ramasauskaite@ecc.lt

Renata Grikšelytė, IC BALTIC, tel. (5) 278 84 91, mob. 868293777, e. paštas: renata@icbaltic.lt

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31