LNVF / Naujienos / 2012 07 10 Pranešimas spaudai dėl Nacionalinio susitarimo

2012 07 10 Pranešimas spaudai dėl Nacionalinio susitarimo

2012 07 10 Pranešimas spaudai dėl Nacionalinio susitarimo

Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos

P A R E I Š K I M A S

dėl Nacionalinio susitarimo projekto

Viešojoje erdvėje pristatytos ekspertų parengto Nacionalinio susitarimo projekto pagrindinės gairės. Projekte siūloma atsisakyti lengvatinio 9% PVM būsto šildymui ir padidinti jį iki šiuo metu galiojančio 21% PVM.

Tai padarius, šilumos kaina vartotojams padidėtų 11%. Kadangi šilumos kainos jau šiandien yra labai didelės, lyginant su daugelio žmonių pajamomis ir dėl to didėja energetinis skurdas, prieš priimant tokį socialiai jautrų politinį žingsnį, jo pasekmės turėtų būti labai gerai apsvarstytos.

Tokio sprendimo naudai dažniausiai pateikiami argumentai:

 

  • Individualių namų savininkai, skirtingai nei daugiabučių namų, negauna PVM lengvatų šildymui;
  • Šilumos kainos padidinimas verstų gyventojus renovuoti namus.

 

Tačiau pamirštama pasakyti, kad individualūs namai beveik neperka šilumos, o šildosi kitomis kuro ar energijos rūšimis. Svarbu ir tai, kad daugiabučiuose namuose, išskyrus tik labai nedidelį skaičių, gyventojai neturi nei individualios šilumos apskaitos priemonių (šilumos skaitikliai, dalikliai), nei reguliatorių – termostatų. Todėl gyventojai negali individualiai susimažinti šilumos vartojimo ir pritaikyti jį prie savo finansinių galimybių. Šiluma, pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, nėra produktas, kuri galima pirkti arba nepirkti – šildymo sezono metu visi namai privalo būti šildomi. Todėl sąlygomis, kai gyventojai neturi pasirinkimo, sprendimą didinti šilumos kainą uždedant vartotojams dar didesnę mokestinę naštą, vertiname, kaip valdžios reketą mažiausias pajamas turinčių Lietuvos gyventojų atžvilgiu.

Gyventojų nenoras renovuotis namus susijęs su baime prisiimti ilgalaikius skolinius įsipareigojimus. Čia nėra nieko smerktino. Greičiau reikia džiaugtis žmonių apdairumu ir pasirengimu gyventi pagal išgales. Oficiali propaganda, teigianti, kad renovacija atsiperka per šilumos ekonomiją yra teisinga blogų šiluminių savybių namams su dideliu šilumos suvartojimu, bet geresniems namams renovacijos išlaidos gali ir neatsipirkti. Be to, žmonių pasitikėjimas valdžia ir jos sakomomis tiesomis yra labai žemas, o patys gyventojai be kvalifikuotų žinių ir patirties savarankiškai įvertinti renovacijos naudą yra nepajėgūs. Vartotojų federacija dirba šia linkme, organizuodama daugiabučių namų atstovų (įgaliotinių) mokymus ir taip sustiprindama namų savivaldą.

Vartotojų federacija siūlo Vyriausybei parengti programą, pirmoje eilėje daugiabučiuose namuose įrengiant individualų šilumos suvartojimo reguliavimą ir apskaitą. Šių priemonių privalomumas yra nustatytas Šilumos ūkio įstatyme jau daugiau kaip dešimtmetį, tačiau šia linkme beveik nieko nepadaryta. Tik tada, kai vartotojai įgys galimybes patiems reguliuotis šildymą, keisti šildymo būdą ir kitais būdais taupyti šilumą bei mokėti pagal individualų jos suvartojimą, galima svarstyti PVM lengvatos šilumai naikinimą.

Šiandien tokie pasiūlymai primena raginimą su bizūnu prabėgti 100 m distanciją vienakojui žmogui.

Komentarai

Norėdami komentuoti, turite prisijungti su savo vardu arba užsiregistruoti .

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31