LNVF / Naujienos / 2012-05-07 Lietuvos vartotojai palankiau vertina užsienio prekių ir paslaugų rinkas

2012-05-07 Lietuvos vartotojai palankiau vertina užsienio prekių ir paslaugų rinkas

Prekės ir paslaugos yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Ar pirkdami prekes ir paslaugas šalyje, kurioje gyvename ar kitoje Europos Sąjungos šalyje gauname kokybės ir kainos santykiu vienodas prekes ir paslaugas? Ar teisės aktai, kuriuos Europos Sąjunga leidžia siekdama suvienodinti rinkas apsaugo vartotoją nuo nekokybiškų paslaugų ir sukuria bendrą patrauklią prekių ir paslaugų rinką Europos Sąjungos gyventojams?

Praktikos Lietuvos nacionalinėje vartotojų federacijos metu studentas Darius Rudzevičius atliko viešą vartotojų apklausą, kurios tikslas – ištirti vartotojų nuomonę apie Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos valstybių narių prekių ir paslaugų rinkas. Atlikta apklausa parodė, kad didžioji dalis respondentų prekes ir paslaugas perka Lietuvoje, mažesnė dalis kitose ES valstybėse ir nedidelė dalis teikia pirmenybę pirkti prekes ir paslaugas ne ES valstybėse narėse. Analizuojant gautus rezultatus ir aiškinantis, kokie veiksniai skatina pirkti prekes ir paslaugas ne Lietuvoje, didžioji dalis apklausos dalyvių teigė, kad jų netenkina kainų bei pasiūlos įvairovė, prekių ir paslaugų kokybė ir teisinės kliūtys. Gauti rezultatai leidžia daryti išvadą, kad prekių ir paslaugų rinka Lietuvoje vis dar atsilieka nuo kitų ES valstybių rinkų, o Lietuvos rinkos dalyviai turėtų siekti sukurti patrauklią rinką Lietuvos vartotojams.

Europos Sąjunga nuo 2006 m., kai buvo priimta paslaugų direktyvą skiria vis daugiau dėmesio ES valstybėse teikiamų paslaugų cirkuliacijai gerinti, palankesnių sąlygų pirkti bei parduoti paslaugas sukūrimui. Apie sėkmingą ES indėlį ir darbą šioje srityje taip pat byloja gauti apklausos rezultatai. Tik trečdalis respondentų teigė, kad yra nėra pirkę ar bandę ieškoti paslaugų ES valstybėse narėse. Trečdalis apklausos dalyvių taip pat teigė, kad yra bandę ar norėtų pabandyti parduoti paslaugas užsienio vartotojams. Daugiausia tokių paslaugų apėmė finansinių, teisinių, pramogų, nuomos paslaugų sritis. Vertindami prekių ir paslaugų kokybę, kainas, įvairovę, vartotojai palankiau vertino kitų šalių rinkas.

Vertinant vartotojų nuomonę, Lietuvos prekių ir paslaugų rinka vis dar atsilieka nuo kitų ES valstybių rinkų. Tačiau Europos Sąjunga siekia sulyginti ES valstybių narių rinkas ir sukurti bendrą ir patrauklią rinką, kurioje vartotojai, verslininkai galėtų konkurencingai, be teisinių kliūčių ir piknaudžiavimo pirkti, parduoti ir mainytis prekėmis ir paslaugomis. Padėtį palengvintų aktyvesnis vartotojų švietimas ir informavimas apie galimybes pirkti ir pasinaudoti apsaugos garantijomis Lietuvoje ir užsienyje.

Darius Rudzevičius

Komentarai

Norėdami komentuoti, turite prisijungti su savo vardu arba užsiregistruoti .

Pirm Antr Treč Ketv Penk Sat Sekm
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31