LNVF / Apie LNVF / LNVF ataskaitos / 2009 metų LNVF veiklos ataskaita

2009 metų LNVF veiklos ataskaita

LIETUVOS NACIONALINĖS VARTOTOJŲ FEDERACIJOS 2009 M. VEIKLOS ATASKAITA

1. VARTOTOJŲ INFORMAVIMAS
Viena pagrindinių LNVF veiklos krypčių – vartotojų informavimas bei konsultavimas. 2010 m. vartotojų informavimą LNVF vykdė šiomis kryptimis: atsakingas/tausojantis vartojimas, finansinės paslaugos, komunalinės paslaugos, telekomunikacinės paslaugos, klimato kaita, saugūs ir sveikesni maisto produktai, ne maisto produktai.
1.1. Vartotojų informavimo kampanija „Žinok savo teises ir laimėk“, inicijuota Europos Sąjungos, siekta informuoti Lietuvos vartotojus apie jų teises savo šalyje ir visoje Europos Sąjungoje. Esminės temos buvo vartotojų teisės perkant internetu, imant vartojimo paskolą ar įsigyjant organizuotą turistinę kelionę. Lietuvos nacionlainė vartotojų federacija aktyviai dalyvavo platinant informaciją apie vartotojų teises įsigijus turistinę kelionę, vartojimo kreditą, perkant internetu, oro keleivių teises, sutarčių, netinkamų prekių, finansinių paslaugų, maisto produktų ženklinimo, pardavimo bei pirkimo būdų, žaislų saugumo klausimais, vykdant karikatūrų konkursą.

Daugiau informacijos: http://www.vartotojuteises.lt/naujienos/2009_05_22_vartotoju_teisiu_ismanymas_padeda_sutaupyti
bei www.ecc.lt;

1.2. Pasirink geriausią prekę

Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija, siekdama padėti vartotojams išsirinkti kokybišką, saugią, palankią sveikatai, nekenkiančią aplinkai prekę už tinkamiausią kainą, atnaujino nominacijos - „Pasirink geriausią prekę“ organizavimą.
Konkurse dalyvavusios įmonės pristatė savo gaminius, bei išsamią informaciją apie gaminius. Įmonės pasirinko gaminius, kurie yra ekologiški, atitinkantys kainos ir kokybės santykį, palankūs sveikatai, kokybiški.
Produktus įvertinti buvo sudaryta kompetentinga komisija, kurią sudarė LNVF prezidentė, gydytojai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai, Žemės ūkio ministerijos atstovai.
Komisija, įvertindama produkciją pagal pateiktus kriterijus, išrinko šiuos maisto produktus:
UAB „Samsonas“ - „ Kleboniškos Švelniai rūkytos k.r. dešrelės“, „Tarybinis sprandinės šašlykas“ ir „Kleboniškos Baltosios virtos dešrelės“.
UAB „Žemaitijos pienas“ – „Jogurtas STOP E“ (su ananasais ir greipfrutais) bei sūris „Džiugas“.
UAB „Baltijos mineralinių vandenų kompanija “ – Natūralus mineralinis vanduo „TICHĖ“.
UAB "Kėdainių konservų fabrikas" - Burokėlių sriuba.
ABF „Šilutės Rambynas“ – plėšomos sūrio dešrelės „Pic-Nic“ (su prieskoninėmis žolelėmis“).
Daugiau informacijos apie projektą : http://vartotojuteises.lt/projektai/konkursas_pasirink_geriausia_preke_2010

1.3. Sėkmingas ūkininkų ir vartotojų bendradarbiavimas
Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija ir Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija organizavo du seminarus, ūkininkų turgelių apžiūrą kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais, siekiant pagerinti ūkininkų ir vartotojų bendradarbiavimą. Surengtas atviras dialogas tarp Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos, Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, ūkininkų turgelių administratorių ir pačių ūkininkų siekinat atvirai pakalbėti kokios problemos egzistuoja, išklausyti kiekvienos šalies interesus, siekius, tikslus, nuveiktus darbus.
Ūkininkai išreiškė susirūpinimą, kad sunku konkuruoti su prekybos centrų siūlomų prekių kainomis. Buvo pateiktas pageidavimas ieškoti būdų turgavietėse atskirti Lietuvos daržovių augintojus nuo asmenų, perparduodančių atvežtines daržoves. Susirinkusių žemės ūkio produkcijos augintojų ir gamintojų nuomone, tokie susitikimai, kuriuose nagrinėjamos ūkininkų problemos, stiprina pasitikėjimą savo jėgomis ir skatina negailėti jėgų toliau vystyti verslą.
Daugiau informacijos apie projektą:
http://vartotojuteises.lt/naujienos/2009_12_04_sekmingas_ukininku_ir_vartotoju_bendradarbiavimas
Video transliacija:
http://www.internetinetv.lt/?View=PostCollection/ViewPost&&k=0&q=&s=0&c=-1&a=-1&z=&id=159

2. PROJEKTINĖ VEIKLA
2.1. Euro Top Ten Plus
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija drauge su kitomis 13 Europos Sąjungos šalių bei Norvegija, skatina efektyvesnį energijos vartojimą ir padeda vartotojui išsirinkti energetiškai efektyviausius prietaisus
Skatinti energetiškai efektyviausių prietaisų naudojimą ir pardavimą. Sukuriant vartotojui draugišką, patogią internetinė svetainė pateikianti geriausių išrinktų rinkoje esančių gaminių dešimtuką, bendradarbiavimas su vartotojais, žiniasklaida, vystant kitus partnerystės ryšius, organizuojant dialogus su pramonės atstovais, valstybės institucijomis.
Susitikimo 2009-12-23 LR energetikos ministerijose, aptartos galimos bendradarbiavimo gairės su LR Ūkio ministerija, LR Energetikos ministerija, VĮ Energetikos agentūra, Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos, LR Aplinkos ministerija, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija, didžiausiais buitinės technikos tiekėjais ir pardavėjais.
Daugiau apie projektą:
http://www.vartotojuteises.lt/projektai/euro_topten_plus
Projekto svetainė:
http://www.top-10.lt/
2.2. Europos seminarų ciklas už prevenciją prieš sukčiavimą mokėjimo priemonėmis
2009 m. Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija baigė vykdyti Europos Komisijos inicijuotą projektą – Europos seminarų ciklas už prevenciją prieš sukčiavimą mokėjimo priemonėmis, kuriame dalyvavo 7 Europos Sąjungos šalys – Ispanija, Čekija, Italija, Lietuva, Rumunija, Slovakija, bei Bulgarija. Projektu siekiama informuoti vartotoją apie įvairių mokėjimo priemonių galimus sukčiavimo atvejus. Bendradarbiaujant su LR krašto apsaugos ministerija, LR teisingumo ministerija, policijos įstaigomis, Valstybine mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Ryšių reguliavimo tarnyba, Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Mykolo Riomerio universitetu, Lietuvos Banku ir kt. surengtas seminaras LR teisingumo ministerijoje, kurio metu surinkta informacija platinama ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Projekto metu sukurtas ir išplatintas interaktyvus mokomasis filmukas vartotojui. Daugiau apie projektą:
http://www.vartotojuteises.lt/projektai/europos_seminaru_ciklas_uz_prevencija_pries_sukciavima_mokejimo_priemonemis
mokomasis filmas:
http://www.vartotojuteises.lt/projektai/europos_seminaru_ciklas_uz_prevencija_pries_sukciavima_mokejimo_priemonemis

2.3. Europos sukčiavimo katalogas
Pagrindiniai projekto tikslai – studijos apie sukčiavimą išleidimas. Projekte dalyvauja Slovakijos, Čekijos Respublikos, Italijos, Rumunijos bei Slovėnijos vartotojų asociacijos. Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija projekto metu užmezgė ryšius su Lietuvos valstybės teisėsaugos institucijomis, bankais, mokslo ir studijų įstaigomis, verslininkais ir taip padės surinkti aktualiausią informaciją apie galimus sukčiavimo atvejus internetinės bankininkystės, kreditinių kortelių bei pirkimo internetu srityse.
Populiarėjant elektroninėms mokėjimo priemonėms, daugėja ir nusikaltėlių, tobulinančių nusikaltimo technikas. Įdomu tai, kad pagrindinis nusikaltėlių tikslas yra pavieniai vartotojai, kurie dėl mokėjimų apsaugos išteklių trūkumo ir neišmanymo bei nepakankamos informacijos apie apgavysčių metodus, patiria didžiausius nuostolius.
Studijos, atliktos 7 Europos Sąjungos šalyse, lietuvių bei anglų kalbomis:
http://www.vartotojuteises.lt/projektai/europos_sukciavimo_katalogas_2009/naujausiu_tyrimu_rezutatai
Daugiau apie projektą:
http://www.vartotojuteises.lt/projektai/europos_sukciavimo_katalogas_2009

2.4. CORENET - vartotojų tyrimai
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija toliau tęsia projektą - CORENET ("Vartotojų tyrimai bei tinklai"), kurio koordinatorius - CRIOC organizacija, veikianti Briuselyje. Projekto pagrindinės veiklos kryptys: vartotojų tyrimų metodologija, kur ypatingas dėmesys skiriamas rinkos tyrimams (tokiems, kaip dėl nesąžiningų sutarčių sąlygų praktikos, vartotojų elgsenos) ir atsakingo vartojimo skatinimui. Apimamos daugelis sričių: finansinės paslaugos, tausojantis vartojimas, maisto ir ne maisto produktai ir kt. LNVF projekto sukurtoje svetainėje jau patalpino per 40 tyrimų vykdytų keleto institucijų bei organizacijų Lietuvoje.
Daugiau apie projektą:
http://www.vartotojuteises.lt/projektai/corenet_vartotoju_tyrimai
Coronet svetainė:
http://www.consumerresearchnetwork.eu/

3. RENGINIAI
3.1. LNVF 2009 12-23 LR Energetikos ministerijoje organizavo susitikimą dėl Top-10 projekto vystymo siekiant mažinti elekros energijos suvartojimą. Susitikime dalyvavo atstovai iš 13 valstybės institucijų, buitinės technikos tiekėjų bei pardavėjų bei kt. organizacijų.
3.2. Seminarai 2009 gruodį Lietuvos Respublikos Žemės ūkio ministerija ir Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija organizavo du seminarus, ūkininkų turgelių apžiūrą kartu su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistais, siekiant pagerinti ūkininkų ir vartotojų bendradarbiavimą.
3.3. TRACE- BEUC organizuojami kursai Briuselyje. LNVF darbuotojai dalyvavo:
• 2009 m. gegužės 26-29 d. m. kursuose „Visuomenės informavimas bei pristatymo įgūdžiai“;
• 2009 m. lapkričio 18-20 d. kursuose „Komandos valdymas“.
3.4. LNCF aktyviai dalyvauja kitų organizacijų bei institucijų rengiamuose mokymuose, seminaruose, konferencijose (Lietuvos vartotojų institutas, Nacionalinė ekonominė – socialinė taryba, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Daugiabučių namų bendrijų asociacija, LR Seimo komitetų organizuojamuose susitikimuose.
4. VARTOTOJŲ SKUNDAI
2009 metais LNVF savo internetinėje svetainėje esanti skiltis „SKUNDŲ KNYGA“, papilnėjo 52 vartotojų nusiskundimais, pretenzijomis, pastabomis. Apytiksliai du kartus daugiau skundų gauta ir telefonu, elektroniniu paštu arba raštu. Daugiausia vartotojai skundėsi dėl telekomunikacijų paslaugų, daugiabučių namų administratorių veiklos, neteisingai ar netiksliai apskaičiuotų mokesčių už šilumą, elektrą, telekomunikacijų paslaugų, finansinių paslaugų. Gautas didelis skaičius skundų dėl nekokybiškų prekių (tiek maisto, tiek ne maisto).
Daugiau informacijos:
http://vartotojuteises.lt/skundu_knyga
5. KITA:
Laikotarpiu 2009-01-01-2010-01-01 svetainę www.vartotojuteises.lt aplankė per 60 000 lankytojų.