Patarimai vartotojams
Informacinė medžiaga apie buitinius elektros prietaisus
ir
Patarimai, kaip kuo efektyviau juos naudoti
2011
Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos užsakymu, remiantis LR Energetikos ministerijos, LR Ūkio ministerijos, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos, VĮ Energetikos agentūros teikiama informacija, parengti šie praktiniai patarimai vartotojams, kaip taupyti elektros energiją buityje.
Trečdalis gyventojų netaupo elektros energijos. Tai atskleidė Rytų skirstomųjų tinklų užsakymu atliktas gyventojų elektros vartojimo įpročių tyrimas.
Pagrindiniai gyventojų nurodomi įpročiai, trukdantys atsakingai vartoti elektrą - naktį iš elektros lizdų neišjungiami prietaisai ir dažnai paliekama be reikalo įjungta šviesa.
Ketinimus atsakingiau vartoti elektrą patvirtina ir tyrimo rezultatai - didžioji dalis gyventojų sako, kad pradėtų keisti elektros vartojimo įpročius, sąskaitai už elektrą padidėjus 20 procentų. Jei vartojimo įpročiai nesikeistų, vidutiniškai elektros tarifui didėjant 11 centų (su PVM), išlaidos namų ūkiui išaugtų iki 20 litų (arba 30 proc.) per mėnesį, nuo 65 iki 85 litų.
Kaip parodė RST tyrimas, didžiausi elektros švaistūnai yra jaunesni gyventojai. 25-34 metų amžiaus apklausos dalyviai dažniau nei kiti teigė, jog elektros energijos netaupo sąmoningai, tačiau pripažįsta, kad turėtų tai daryti. Mažiausiai apie elektros taupymą galvoja vyrai ir jauniausi 18-24 metų gyventojai.
Ryškėja ir gerų tendencijų. Per metus padaugėjo naudojančiųjų elektrą taupančias lemputes ir sumažėjo tų, kurie perka tik kaitrines lemputes. Kad namuose dalis lempučių yra elektrą taupančios, prisipažino 42 proc. apklaustųjų, pernai jų buvo 35 procentai. Šiais metais naudojančių tik kaitrines lemputes dalis sumažėjo nuo 50 proc. (pernai) iki 41 procento.
Elektrą taupančios lemputės sunaudoja 75-80 procentų mažiau elektros energijos nei paprastos kaitrinės lemputės. Be to, jų gyvavimo laikas yra iki 10 kartų ilgesnis nei įprastų. Ir nors taupiosios lemputės yra brangesnės, tai investicija, kuri tikrai pasiteisina ir atsiperka. Viena 75 W kaitrinė lemputė (vertinant jos suvartojamą elektrą ir veikimo laiką) pagal naujus elektros tarifus kainuotų apie 2,1 lito per mėnesį, kai taupioji - 0,7 lito.
Siekiantiems savo namų ūkyje racionaliai naudoti elektros energiją ir vandenį specialistai sutartinai pataria pirmiausia įvertinti turimus buitinius prietaisus ir atrasti galimybę prieš dešimtmetį ar dar anksčiau pagamintus gaminius pakeisti naujais, gerokai ekonomiškesniais.
Kiekvienas patikimas gamintojas kaskart pateikia vis naujų stulbinamai ekonomiškų prietaisų. Pavyzdžiui, ekologiškus dulkių siurblius, kurių elektros energijos sąnaudos mažesnės net 33 proc., 13 indų komplekto indaploves, sunaudojančias vos 10 l vandens ir daug kitokių. Augant pirkėjų poreikiams itin išpopuliarėjo didelių įstrižainių televizoriai. Nuo 2007 iki 2009 m. populiariausios 107 cm įstrižainės televizoriaus energijos sąnaudas sugebėta sumažinti iki 33 proc., o jo ilgaamžiškumas išaugo nuo 60 tūkst. iki 100 tūkst. darbo valandų.
Pagal gaminio pobūdį daugiausia elektros energijos sunaudoja džiovyklės, elektrinės viryklės, virduliai, lygintuvai, šildytuvai – tie prietaisai, kurie turi kaitinimo funkciją.
Apie 25 proc. visos namų ūkyje išeikvojamos elektros energijos suvartoja šaldymo prietaisai. Raidėmis A+ ir A žymimi ekonomiški šaldytuvai, per metus suvartojantys 260–300 kilovatvalandžių (kWh) energijos, B – vidutinio ekonomiškumo šaldytuvai. ES teritorijoje galima prekiauti ne žemesnės nei B klasės prietaisais.
Vieni neekonomiškiausių prietaisų yra B ir C energijos klasės džiovyklės. B klasės prietaisai sunaudoja 3,3 kWh per vieną džiovinimo ciklą, o C klasės – 4 kWh.
Svarbu keisti naudojimo įpročius
Patarimai
Kalkių nuosėdoms susikaupus ant kaitinimo elementų, itin pailgėja kaitinimo procesas ir sunaudojama daugiau energijos, todėl reikia nuolat profilaktiškai nukalkinti visus prietaisus, naudojančius vandenį: skalbykles, indaploves, lygintuvus ir kitus.
Kadangi kiekvieną kartą įkaitinant lygintuvą sunaudojama gerokai daugiau elektros energijos nei reikia temperatūrai palaikyti lyginant, vertėtų pasistengti lyginti ne po vieną kitą daiktą, o sukaupti didesnį skalbinių kiekį. Lyginant temperatūrą reikėtų taikyti pagal audinio tipą, o perdžiovintiems skalbiniams naudoti garus arba papurkšti vandeniu.
Turintiems dieninio ir naktinio režimo elektros apskaitos prietaisus itin patogi laiko atidėjimo funkcija, kuri yra daugumoje indaplovių, skalbimo mašinų, džiovyklių, viryklių.
Šildant patalpas elektriniu šildytuvu, šildymo režimą pakeisti į minimalų, vos įšilus patalpai.
Energijos taupymas naudojantis šaldymo prietaisais
Reikia vengti dažnai varstyti šaldytuvo dureles, nes patekus šilto oro jį reikia vėl atšaldyti. Be to, patekęs šiltas oras didina drėgmę, dėl to susidaro ledo sankaupos. Taip netinkamai naudojantis šaldytuvu padidėja sąskaitos už suvartotą energiją ir trumpėja prietaiso efektyvumo trukmė. Taip pat padidėja rizika, kad suges maistas ir išplis bakterijos.
Šaldytuve reikia viską sudėlioti taip, kad būtų galima greitai rasti produktus. Pavyzdžiui, nusipirkus naujų produktų, juos galima surūšiuoti iš anksto, kad juos sudėti į šaldytuvą neužimtų daug laiko. Arba galima išsiimti stalčius daržovėms, ir, sudėjus visus vaisius bei daržoves, stalčius įdėti atgal į šaldytuvą.
Patartina naudoti ekorežimą arba nustatyti šaldytuvo termostatą ties 4–5 laipsnių šilumos riba, o šaldiklio – ties 18 laipsnių šalčio riba. Tai optimali temperatūra, užtikrinanti tinkamas eksploatacijos išlaidas ir puikų maisto išsaugojimą.
Šaldytuvas ar šaldiklis turi būti pilnas. Kuo daugiau šaldytų produktų yra šaldytuve ar šaldiklyje, tuo lengviau prietaisui atkurti reikalingą temperatūrą atidarius dureles.
Šaldytuvą atitirpinti reikia reguliariai. Net dėl 5 mm susidariusio ledo sluoksnio energijos suvartojama 30 proc. daugiau. Moderniausiuose šaldikliuose būna įdiegta bešerkšnė (angl. – "frost free") technologija, dėl kurios atitirpdyti prietaisų nebereikia. Tai leidžia taupyti ne tik energiją, bet ir laiką.
Išaugus šeimos poreikiams, galima rinktis didesnį šaldytuvą vietoj papildomo mažesnio. Atskiras didelis šaldytuvas sunaudoja apie 20 proc. mažiau energijos negu du mažesni modeliai, užimantys tokią pačią ar dar didesnę erdvę.
Nedėkite šilto maisto į šaldytuvą ar šaldiklį, nes tai padidina vidinę temperatūrą, o jai atstatyti sunaudojama daugiau energijos. Ir priešingai, sumanus sprendimas – į šaldytuvą dėti atšildomą sušalusį maistą, nes jis suteikia šaldytuvui "papildomo" šalčio.
Nerstatykite šaldytuvo ar šaldiklio arti šilumos šaltinių, tokių kaip radiatoriai ar orkaitė. Reikia saugoti prietaisą nuo tiesioginių saulės spindulių. Nereikalinga šiluma sumažina kompresoriaus ir kondensatoriaus efektyvumą.
Nuolat tikrinkite durelių tarpinę (minkštą medžiagą, kuri leidžia hermetiškai prispausti dureles prie šaldytuvo korpuso), kad nebūtų plyšių. Kai tarpinė netvarkinga, šaltas oras išeina iš šaldytuvo. Sandarumą galima patikrinti įkišus gabalėlį popieriaus tarp tarpinės ir durelių. Uždarius dureles pamažu reikia popierių traukti. Turi jaustis silpnas tempimas. Tačiau jei popierius ištraukiamas lengvai, tarpinė gali būti pažeista ir ja reikėtų pakeisti.
Energijos taupymas naudojantis šaldymo kamera
Šis prietaisas, kartu su šaldytuvu, yra vienas pagrindinių namų ūkio energijos naudotojų. Šaldymo kameros elektros energijos sąnaudos gali būti sumažintos neatidarinėjant jos be reikalo. Be to, įsigydami šaldymo kamerą įsitikinkite, kad ji pažymėta energijos taupymo ženklais „A+” arba “A++”. Neleiskite kameroje prisikaupti ledui. Šaldymo kamerą laikyti pilnai pripildytą, bet ne perkrautą. Jeigu joje lieka daug vietos, tai reiškia, kad Jums reikėtų įsigyti mažesnį modelį.
Energijos taupymas naudojant skalbimo mašiną
Rinkitės tokią skalbimo mašiną, kuri pažymėta elektros energijos taupymo ženklu, taip sutaupysite 40-70% išlaidų elektros energijai. Skalbyklės, atsidarančios priekyje, dažniausiai sunaudoja mažiau elektros energijos nei atsidarančios viršuje. 90% elektros energijos skalbimo mašina sunaudoja vandeniui sušildyti. Naudojant tinkamas skalbimo priemones, skirtas skalbti šaltame arba drungname vandenyje, galite sutaupyti 80-92% energijos sąnaudų. Pirma ir lengviausia taisyklė: nenaudokite skalbimo mašinos, kol ji nėra pilnai pripildyta.
Skalbiant geriausia naudoti žemiausią temperatūrą, tinkamą skalbiniams ir nešvaros lygiui.
Nors modernios mašinos prisitaiko prie skalbinių kiekio, energijos, vandens ir laiko suvartojimas visada bus mažiausias vienam kilogramui, kai būgnas bus pripildytas. Tačiau reikia būti atsargiems ir neperpildyti būgno, nes drabužiai gali būti nevisiškai išskalbti ir procedūrą reikės kartoti.
Derėtų pasirinkti ilgesnę programą. Galima sumažinti temperatūrą – tai neturės įtakos norint gerai išskalbti vidutiniškai suteptus drabužius.
Patartina naudoti medvilnės skalbimo programas. Jos yra efektyvesnės nei kitos programos, naudoja mažiau vandens ir energijos kilogramui drabužių ir leidžia prikrauti skalbyklės būgną, net siekiant geriausio rezultato. Ekonominės medvilnės skalbimo programos (60 ir 40˚C) išsiskiria didžiausiu taupumu.
Prieš naudojant džiovyklę, geriausia išsukti skalbinius skalbyklėje nustatant didžiausias apsukas, kad jie būtų kiek įmanoma sausesni. Niekas taip neveikia džiovinimo laiko ir energijos suvartojimo, kaip drėgmė skalbiniuose, kurie bus džiovinami. Didesnės apsukos nesugadins skalbinių, išskyrus labai retus atvejus skalbiant itin subtilių audinių drabužius. Geras skalbinių išsukimas taip pat sutaupo laiko.
Džiovyklės būgną irgi reikia pripildyti. Nors tai nėra taip svarbu kaip skalbimo mašinose, mažiausias energijos suvartojimas kilogramui pasiekiamas prikrovus prietaisą. Jei pildant būgną maišomi audiniai, geriau pasirinkti žemesnį džiovinimo lygį, kad neperdžiūtų mišrių ir sintetinių audinių, kurie išdžiūva greičiau, drabužiai.
Reikia atidaryti patalpos, kurioje yra skalbyklė, duris. Oras naudojamas kondensatoriui aušinti ir palaipsniui įkais, taip sumažindamas aušinimo efektyvumą ir padidindamas energijos suvartojimą džiovinant. Žiemą džiovyklės kondensatoriaus generuojamas karštis gali būti naudojamas kaip papildomas buto ar namo šildymo šaltinis, atsižvelgiant į tai, kur džiovyklė pastatyta. Termostatiškai reguliuojant šildymą namuose, įprastą šildymą bus galima sumažinti naudojant šilumą, skleidžiamą džiovyklės kondensatoriaus.
Esant vėsiam arba šaltam klimatui reikėtų rinktis kondensuojamą džiovyklę, o ne ventiliuojamą.
Gali atrodyti, kad ventiliuojama džiovyklė naudoja mažiau energijos. Tačiau ji naudoja šiltą orą iš patalpos, šildo jį toliau ir išpučia atgal. Todėl bendras energijos balansas kondensuojamose džiovyklėse yra geresnis nei ventiliuojamose.
Esant galimybei, į skalbyklę reikėtų atvesti šiltą, o ne šaltą vandenį, tada sumažės energijos poreikis vandeniui pašildyti.
Energijos taupymas naudojantis virtuvės prietaisais
Specialistai pataria naudoti indukcines virykles. Jos suvartoja gerokai mažiau energijos nei kiti prietaisai, nes karštis veikia tiesiai į puodą ar keptuvę.
Gaminant maistą visada reikia uždengti puodą ar keptuvę. Taip ne tik greičiau bus pagamintas patiekalas, bet ir sunaudota mažiau energijos.
Naudoti derėtų puodus ir keptuves, atitinkančius kaitvietės dydį. Keptuvės, kurių dugnas atitinka viryklės degiklius, sugeria daugiau karščio ir mažiau eikvoja energijos. Orkaitę ir degiklius patartina laikyti švarius. Tai taip pat leidžia efektyviau naudoti energiją.
Kuo dažniau reikėtų naudoti keptuvą – jis sunaudoja mažiau energijos, jo nereikia įkaitinti.
Gaminant maistą nereikėtų atidarinėti orkaitės durelių. Kiekvieną kartą, kai jos atidaromos pažvelgti į gaminamą maistą, temperatūra sumažėja apie 20–40 laipsnių. Jei orkaitėje neįmontuotas stiklas, reikia naudoti laikmatį.
Iš anksto kaitinti orkaitės nebūtina, jei maistą reikia kepti ilgiau nei valandą.
Patartina išvalyti orkaitę iš karto, kai baigiamas gaminti maistas. Jei orkaitė turi savaiminio išsivalymo funkciją, ją reikia įjungti iš karto, kol orkaitė dar karšta – šiam procesui reikalinga temperatūra bus pasiekta greičiau.
Energijos taupymas naudojantis mikrobangų krosnele
Mikrobangų krosnelės naudojimas vietoje tradicinės viryklės padeda sutaupyti 60-70% energijos. Patartina įsigyti mikrobangų krosnelės modelį, pažymėtą „A“ energijos taupymo ženklu. Beje, kol mikrobangų krosnelė nenaudojama, ypač nakčiai, ištraukti ją iš elektros lizdo, nes, kitu atveju, krosnelė nereikalingai naudoja elektros energiją.
Mėsos patiekalams pagaminti reikia daug daugiau energijos negu vegetariškiems.
Vanduo virdulyje užverda dukart greičiau nei ant elektrinės viryklės. Ruošdami ryžius, makaronus ar bulves, iš pradžių vandens užvirkite virdulyje. Taip sumažinsite energijos sąnaudas ir gerokai greičiau pagaminsite maistą.
Ruošdami maistą uždenkite puodus – energijos sąnaudas sumažinsite iki 60 proc.
Užvirinkite tik tiek vandens, kiek tuo metu reikia.
Išjunkite elektrinę viryklę likus 5–10 min., iki patiekalas bus paruoštas – baigti virti užteks įkaitusios kaitvietės.
Šaldytuvai ir šaldikliai suvartoja apie 25 proc. visos namų ūkio elektros energijos. Siekdami taupyti nepalikite atvirų šaldytuvo durų, nedėkite į jį karšto maisto. Jei yra galimybė, šaldytuvą perkelkite į 10 laipsnių vėsesnę vietą.
Šaldytus produktus atšildykite šaldytuve – jis eikvos mažiau elektros energijos, nes šaldytas maistas padeda išsaugoti šaltį.
Atitirpinkite šaldiklį, kai tik jame atsiranda ledo. Kuo daugiau ledo, tuo didesnės energijos sąnaudos. Susidarius 3 mm storio šerkšnui, elektros energijos suvartojimas padidėja iki 30 proc.
Plaunant indus indaplovėje sunaudojama mažiau vandens, elektros energijos ir ploviklių nei plaunant po tekančia srove. Be to, laiko ir energijos sutaupysite indus plaudami ne 65, o 50 laipsnių temperatūroje.
Energijos taupymas naudojant garų surinktuvą
Modeliai su šviesomis dažniausiai sunaudoja šešiasdešimt penkiais procentais mažiau elektros energijos nei standartiniai modeliai. Įjunkite garų surinktuvą minutė prieš pradedant gaminti, kad, pradėjus kilti dūmams, jis jau dirbtų visu pajėgumu.
Be to, tokiu būdu Jūsų virtuvė liks vėsi ir sausa, tuo pat metu taupant elektros energiją. Dažnai valykite filtrus. Pirkite garų rinktuvą, atitinkantį Jūsų virtuvės dydį bei viryklės rėžimus. Griežtai laikykitės gamintojo rekomendacijų įrenginio pajungimo ir naudojimo klausimais. Taip padidinsite efektyvumą.
Energijos taupymas naudojant namų apšvietimą
Efektyviau išnaudokite natūralią šviesą: sienas, lubas ir grindis dekoruokite šviesiai, pakabinkite daugiau veidrodžių, kad jie atspindėtų dienos šviesą.
Rinkitės mažai energijos naudojančias lemputes. Jos dega apie 6–8 tūkst. val., o kaitinamosios – apie 0,5–2 tūkst. val. Rinkdamiesi lemputes atkreipkite dėmesį į efektyvumo klasę (geriausia – A) ir veikimo laiką. Kaitinamosios lemputės tesiekia E ar G klasę.
Įsirengę diodinį apšvietimą energijos sąnaudas galite sumažinti 5 kartus. Tokį apšvietimą įrengti iki 3 kartų brangiau, tačiau jis veikia beveik 20 kartų ilgiau. Be to, diodinėse lemputėse nėra gyvsidabrio.
Reguliariai valykite dulkes nuo lempučių ir jų gaubtų, nes nešvarumai gali sumažinti šviesos srautą net iki 25–40 proc.
Racionaliai išdėstykite šviestuvus – apšvieskite tik darbo vietas, o ne visą kambarį.
Apytiksliai viena taupioji elektros lemputė tam pačiam šviesos kiekiui pagaminti suvartoja apie 5 kartus mažiau elektros energijos. Daugiausia energijos prarandama apšvietimui naudojant kaitrines elektros lempas, kurios apie 90 proc. suvartotos energijos paverčia šiluma. Taigi tik 10 proc. suvartojama naudingai, o kita – nuostoliai.
Pastarosios yra brangesnės, bet ir tarnauja žymiai ilgiau. Pavyzdžiui 15 vatų taupioji (fluorescencinė) elektros lempa šviečia taip pat kaip 75 vatų įprasta, kaitrinė lempa. Taigi energijos nuostoliai bus 5 kartus mažesni. Išeitų, jei anksčiau už apšvietimą reikėjo mokėti 50 litų, dabar užteks 10 litų. Tik reikia prisiminti, jog apie 5 metus tarnaujančios lempos amžius stipriai sumažėja, jeigu ji kaskart bus įjungiama trumpesniam negu 5 minučių laikotarpiui.
Dabar pasirodė šviesos diodų lempos, kurios dar ekonomiškesnės. Kaip ir kiekvienos naujovės, jų kainos dar yra palyginti didelės.
Kalbant apie lauko, kiemo, laiptinės apšvietimą, čia geriausia ne pleškinti šviesas visą tamsųjį paros metą, bet įsirengti vadinamuosius judesio daviklius, tada apšvietimas bus automatiškai įjungiamas, kada reikia, bei išjungiamas, kada nebereikės.
Kai kurie pastatomi šviestuvai turi įmontuotą tolydinį šviesios srauto reguliavimą. Pavyzdžiui, skaitant lempos šviečia visu galingumu, o žiūrint televizorių šviesos srautas sumažinamas.
Jeigu namuose yra elektriniai vandens pašildytuvai (boileriai), būtina pajungti laiko matuoklį tam, kad šildytuvas kaistų ne nuolat, bet įsijungtų automatiškai ir kada reikia. Pavyzdžiui, naktį šilumos reikia kur kas mažiau, o 2 valandos prieš rytą sistema įsijungtų pati.
Vaikų ugdymas
Vaikams reikia paaiškinti, išmokyti išjunginėti visus elektros prietaisus iš elektros lizdo. Vaikai dažniausiai pamiršta išjungti šviesas WC ir kitose patalpose. Įpratinkite užgęsinti šviesą išeinant iš savo kambario.
Yra specialūs žaislai kurie padeda vaikui suprasti, kad elektros energija kainuoja pinigėlius ir ją reikia taupyti.
Išmokykite vaikus pažaidus išjungti elektroninius žaislus, kad jie galėtų „pamiegoti“, turėsite dvigubą naudą, žaisliukas ilgiau veiks ir nereikės švaistyti pinigus naujų elementų pirkimui arba pakrovimui.
Vyresniems vaikams reikia paaiškinti, kad jiems reikia išsijunginėti savo kompiuterius (kai kurie visiškai neišjunginėja kompiuterių) mob. telefonų įkroviklius ir kitus el. prietaisus iš elektros lizdo.
Darbas atliktas remiantis autorine sutartimi su Valstybine vartotojų teisių apsaugos tarnyba Nr. 2010/01, 2010 m. spalio 20 d., Vilnius