LNVF / Projektai / Konkurencija ir vartotojai / Kainos Lietuvoje ir ES / Išvados

Išvados

  1. Nereguliuojamų rinkų produktų kainos Lietuvoje, lyginant su kitų Europos Sąjungos šalių narių kainomis, atsižvelgiant į pilnos darbo dienos vidutinį darbo uždarbį, yra ženkliai didesnės, o kai kurios iš jų – didesnės keletą kartų.
  1. Lietuvos vartotojų prieigos galimybės prie prekių rinkas apibūdinančių rodiklių yra nereikšmingos dėl Lietuvos valstybinių sprendimų priėmėjų nepalankaus požiūrio į nevyriausybines visuomenines vartotojų organizacijas, tokių organizacijų aktyvistus bei rėmėjus ir atitinkamų teisės aktų trūkumų.
  1. Lietuvos Respublikoje neskatinami vartotojų tyrimai konkurencijos, produktų ir paslaugų kainų, prieinamumo bei kokybės srityse. Sprendimų priėmėjai neskiria dėmesio vartotojų pasitikėjimo konkurencija suvokimo gerinimui bei tokio pasitikėjimo rodiklių nustatymui, vertinant konkurencijos ir ūkio valdymo efektyvumą.
  1. Lietuvos vyriausybė ir įgaliotos institucijos neskatina nevyriausybinių vartotojų organizacijų vienijimosi sprendžiant aktualius vartotojų gynimo ir jų atstovavimo klausimus. Lietuvos valstybėje ignoruojamas vartotojų interesų gynimas, kaip atsvara verslo grupių ir kitų grupių interesams, rengiant teisės aktus, valstybines programas ir strategijas, kuriais nustatomos įvairios rinkos plėtros ir kitos sąlygos, kaip taisyklė lemiančios teikiamų vartotojams produktų ir paslaugų kainas, kokybę, prieinamumą, galimybę pasirinkti, vadovaujantis patikima informacija, ir kitas esmines sąlygas.
  1. Lietuvos Respublikos biudžete vartotojų organizacijų gebėjimų vystymui, jų institucinei sandorai išlaikyti praktiškai nenumatomos kokios nors reikšmingesnės lėšos. Vartotojų organizacijos, atskirtos nuo priėjimo prie rinkos informacijos, neturėdamos išteklių pasitelkti profesionalius nepriklausomus ekspertus, bei neturėdamos gebėjimų lygiaverčiai ginti vartotojų interesus prieš verslo interesus atstovaujančių verslo asociacijų ir kitų struktūrų atstovus-lobistus, praktiškai neturi galimybių, skirtingai nei senosiose Europos Sąjungos šalyse narėse, apginti vartotojų ir visuomenės interesus darnaus vartojimo srityse.