LNVF / Projektai / PROTECT projektas / Pranešimas spaudai

Europa reikalauja informatyvesnių alkoholio etikečių

1

Pranešimas spaudai

2011 03 17

Europa reikalauja informatyvesnių alkoholio etikečių

Europos Parlamente aptarta galimybė alkoholiniams gėrimams naudoti informatyvesnes etiketes

Ateityje alkoholinių gėrimų pakuotes gali papuošti kitokios etiketės

Šiandien Briuselyje, Europos Parlamente, politikai, visuomenės sveikatos specialistai ir alkoholio pramonės atstovai susitiko tam, kad padiskutuotų apie alkoholinių gėrimų žymėjimą etiketėmis. Didžioji Europiečių dauguma nori būti informuoti apie alkoholio vartojimo pasekmes: 79% palaiko įspėjimus apie pavojų sveikatai ant alkoholinių gėrimų taros, o 82% pritartų, kad tokie įspėjimai atsirastų ir reklamose. Tai, kad iki šiol alkoholio pramonė neinformuoja savo vartotojų apie alkoholinių gėrimų sudėtį verčia manyti, kad atverstos kortos galėtų pakeisti vartotojų požiūrį į šią legalią narkotinę medžiagą.

Iki šiol išsamios informacijos etiketėse pateikti neturintys alkoholio gamintojai tokia išimtimi gali mėgautis visoje Europoje. Nors alkoholis yra vienas didžiausių mirties rizikos faktorių Europoje, ypatingai jaunimo tarpe, didinantis virškinimo sistemos ir krūties vėžio riziką ir sukeliantis depresiją, jo vartotojai iki šiol nėra informuojami nei apie jo sudėtį, nei įspėjami apie galimus pavojus. Dėl šios priežasties Europos Parlamente bandoma atsakyti į klausimą, ar vartotojai turi būti informuoti apie ingredientus, kalorijas, alergizuojančias medžiagas, nitratus ir panašias medžiagas esančias alkoholyje?

Susitikime ekspertai daug dėmesio skyrė projektui „Protect“, kurio metu buvo atlikta 18-25 metų jaunuolių nuomonių apklausa apie įspėjimus sveikatai šešiose europos valstybėse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Ispanijoje ir Rumunijoje. Edita Petrauskaitė, Lietuvos vartotojų federacijos atstovė, pristačiusi kai kuriuos rezultatatus, komentavo: „Jauni žmonės mano, kad alkoholio žymėjimas etiketėmis yra reikalingas. Tačiau jie norėtų išvengti įspėjamųjų iliustracijų pateikiančių negyvų žmonių, įvykių kelyje ar kepenų cirozės atvejus. Tai parodo, kad šokiruojančios ir smogiamosios žinutės išties veiksmingos ir įspėja vartotoją apie galimas pasekmes tinkamu laiku”. Patrikas Veilardas, Belgijos vartotojų organizacijos mokslininkas, koordinavęs šį projektą, pridurė, kad „Kaip ir kiekvienas iš mūsų nė vienas jaunas žmogus nenori, kad jam būtų liepiama, ką daryti ir ko nedaryti, todėl žinutė negerk neveikia, tačiau esu tikras, kad jiems reikalinga žinoti, kiek kalorijų jų gėrimas turi”. Europos gyventojams atėjo laikas suvokti, kad alkoholiniai gėrimai yra nepaprstai kaloringi, o angliavandeniai ir kai kurie specifiniai ingredientai naudojami gamyboje gali sukelti alergiją ar netoleranciją.

Mariana Skar, Europos alkoholio kontrolės alijanso generalinė sekretorė, pabrėžė, kad „yra nepaprastai keista, jog alkoholis yra vienintelis Europoje naudojamas produktas, kurį pirkdamas žmogus nežino, kas yra butelyje. Kiekvienas europietis turi tesię žinoti apie sveikatos rizikos veiksnius susijusius su alkoholiu. Kodėl mes neturėtume įspėti žmonių apie tokius svarbius dalykus kaip padidėjusi rizika susirgti kepenų ciroze, priklausomybėmis arba gėrimo pavojais nėštumo metu?”

Susirinkimui vadovavęs Škotijos Europos Parlamento atstovas Alynas Smitas komentavo, kad „žmonės turi turėti visišką priėjimą prie informacijos apie tai, ką žmogus susiverčia į gerklę gerdamas tam, kad galėtų priimti pagrįstus sprendimus. Europos Parlamentas jau įpareigojo visus maisto ir nealkoholinių gėrimų gamintojus sugriežtinti informacijos pateikimo tvarką, tad dabar pats laikas tai padaryti alkoholio pramonei.“

Keli faktai apie alkoholį Europoje:

• Europa yra daugiausiai alkoholio suvartojantis žemynas pasaulyje;

• Lėtinės ligos, kurias dažnai sukelia alkoholis, priklauso didžiausiam pasaulinės rizikos faktorių topui drauge su tokiomis grėsmėmis kaip mokesčių krizės;
• Alkoholis yra pagrindinė nelaimingų atsitikimų priežastis. 1 iš 3 visų kelių eismo mirčių yra sukeliamos alkoholio;
• Alkoholis ES sukelia beveik 195.000 mirčių per metus;

• 1 iš 4 vyrų mirčių tarp 15-29 metų yra dėl alkoholio kaltės.

Vaida Liutkutė (Alkoholio ir tabako kontrolės koalicija)